Partnerzy

A A A

„Macroeconomic Issues in Visegrad Studies”- kurs będący częścią programu 4V

Troje spośród członków naszego Koła wzięło udział w kursie pt. :”Macroeconomic Issues in Visegrad Studies”, który jest częścią programu 4V. Program ten jest skierowany do studentów pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku ekonomia. Polega na wymianie studentów z 4 krajów Grupy Wyszehradzkiej. Studenci biorący udział w programie w każdym semestrze odwiedzają jeden z 4 krajów i spędzają 2 tygodnie na tamtejszym uniwersytecie biorąc udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim. W tym semestrze był to Uniwersytet w Nitrze na Słowacji.

Kurs odbył się w terminie 15.11.2010- 24.11.2010 i wzięli w nim udział: Natalia Jędrzejewska, Emilia Mychlińska i Piotr Płatos. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-16.00 z przerwą na obiad o godzinie 12.00. Tematem były różne kwestie makroekonomiczne takie jak: PKB, inflacja, bezrobocie, wzrost gospodarczy, deficyt budżetowy, dług publiczny, polityka monetarna itd. Zajęcia prowadzone były przez różnych wykładowców ze Słowacji, Czech, Węgier i Polski. W piątek 19.11.2010 zorganizowano dla uczestników wycieczkę do Bratysławy, gdzie odbył się wykład na temat Unii Europejskiej, a także można było zwiedzić stolicę Słowacji. Następnego dnia, w sobotę, odbyła się wycieczka do miejscowości Bojnice, gdzie znajduje się piękny zamek i ogród zoologiczny.

W poniedziałek 22.11.2010 wykład poprowadziła dr. hab. Alina Maria Daniłowska z SGGW.Pod koniec kursu, w czwartek 25.11.2010 studenci prezentowali swoje projekty, które były podstawą do zaliczenia kursu i otrzymania certyfikatu. Wieczorem tego dnia odbyła się pożegnalna kolacja z tradycyjnymi potrawami i muzyką typową dla 4 krajów Grupy Wyszehradzkiej. W piątek 26.11.2010 nastąpiło uroczyste zakończenie kursu i wręczenie certyfikatów uczestnikom.

Udział w kursie był bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem i bardzo się cieszymy, że nasi członkowie mogli reprezentować Koło Naukowe Ekonomistów za granicą.

Emilia Mychlińska